Title Image

Blog

Trans Yağ

Trans yağ, doymamış yağ asitlerinin genel ismidir.  Doğal bir yağ türü olmayan trans yağ, bitkisel sıvı yağların hidrojenize adlı bir işlemden geçirilmesiyle oluşur. Bu yağlar marketlerde satılırken, raf ömürleri oldukça uzatılmış olur. Ancak trans yağların raf ömürlerinin uzatılması, sizin ömrünüzü kısaltabilir. Hidrojen eklenen yağlar kötü kolesterolü yükselterek kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı gibi pek çok ciddi hastalığa neden olmaktadır. Özellikle günümüzde hazır yiyeceklerin artmasıyla beraber trans yağ tüketimi de oldukça artmıştır. Dışarıdan tükettiğiniz cips, hazır kurabiye, kek, çikolata ve hamur işlerini yiyerek, vücudunuza trans yağları almış olursunuz.

Pişirme işlemi sırasında kızartma yağları, trans yağlara dönüşüyor. Gıda endüstrisinde sık kullanılan trans yağlar, vücutta doymuş yağlar gibi işlev görerek kötü kolesterolü olumsuz etkiler. Maliyetlerinin düşük olması nedeniyle daha ucuz olması, kullanıldığı ürünlerde lezzeti arttırması, raf ömürlerinin uzun olması, üretilen besin maddelerinin bozulmadan uzun süre kalabilmesi ve defalarca kullanılabilmesi trans yağları tercih sebebi yapmaktadır.

İşlenmiş yiyeceklerde, kızartma yağlarında, cipslerde, krekerlerde, patates kızartmalarında ve diğer hazır yiyeceklerde trans yağı bulunabilmektedir. İnsan sağlığı için dikkat edilmesi gereken bir yağ olan trans yağından, mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir.